Dlho sa mi tento článok nechcelo písať, ale asi predvčerom som si pozrel na internete slovenské video, ako správne vykonať pokap KŠ. Dnes už má kameru a odvahu hádam každý, no nie vždy sa tým dá aj riadiť a môžete si včely nechtiac poškodiť, alebo liečenie nebude účinné. Poprípade kapeme hlava-nehlava aj mimo zimného chumáča na zásoby, či až na sito, podložku. Tak skúsim napísať niečo, čo mám overené.
Pre prípravu a aplikáciu roztoku potrebujeme:
– Dihydrát kyseliny šťaveľovej
– Destilovanú vodu – Cukor
– Varič s nádobou (hrnčekom) na zahriatie roztoku
– Kuchynskú váhu , laboratórnu, alebo inú malú presnejšiu váhu
– Teplomer
– Odmernú nádobu na vodu – Injekčnú striekačku 50 ml ( je na nej značená aj ryska na 60 ml)
– 5-10 cm hadičku na striekačku pre jednoduchšie nabratie a aplikáciu roztoku
– Ochranné rukavice, poprípade ochranné okuliare.
Liečenie kyselinou šťaveľovou pokapom vykonávame v bezplodovom období (nie napríklad v septembri, kedy je vo včelstve ešte relatívne veľké množstvo zaviečkovaného plodu). Vtedy je účinnosť 96-98%. V prípade prítomnosti zaviečkovaného plodu klieštik pod viečkom nie je týmto kontaktným liečivom zasiahnutý, čo výrazne znižuje účinnosť liečenia. Včely robotnice by mali byť KŠ preliečené maximálne raz za život (takže dlhoveké-zimné včely 1x). Netvrdím, že neznesú viac, ale určite im to neprospeje. Najlepší vhodný termín je v prvej polovici decembra niekedy po Mikuláši. Doporučená teplota pre aplikáciu je v rozpätí 0 – 4 °C. Niektoré zdroje uvádzajú okolo 10°C, či nad 10°C kvôli roztiahnutiu zimného chumáča. Zastávam názor, že včely liečivo roznesú aj v menšom chumáči. Nebojte sa preto v zime včely otvoriť. Doba „v zime nerušiť“ je už dávno preč.
Pred samotným liečením je potrebné vyčistiť úľové podložky kvôli jednoduchšiemu spočítaniu spádu klieštika. Ja osobne to robím tesne pred samotným pokapom daného úľa, aby som videl, kde presne včely zimujú. Presnejšie, kde sa nachádza zimný chumáč a kam aplikovať liečivo. Kľudne môžeme aj nadvihnúť nádstavok. Ja to mám o čosi jednoduchšie, keďže včelárim v LG 2/3.
Pre liečenie používame roztok dihydrátu KŠ buď 3,5 % , alebo 4,2 %. Tu treba dať pozor, akú koncentráciu KŠ si vyberieme a k tomu použiť aj príslušné množstvo roztoku.
Receptov je viac a môžete ich nájsť aj iných matematických prepočtoch (násobkoch, či podieloch), respektíve pomeroch s rovnakou výslednou koncentráciou.
Pre prípravu roztoku 3,5% použijeme : – 1 kg cukru, 1l vody a 57g dihydrátu KŠ, poprípade
– Jeden liter cukrového roztoku a 35g dihydrátu KŠ.
Výsledok koncentrátu bude rovnaký. Pre stredné včelstvo použijeme 40ml a pre silné až 60 ml koncentrátu. Na slabé včelstvo, či odloženec 20-25 ml (5ml na uličku) roztoku KŠ. Roztok nakapeme na včely v chumáči pomocou injekčnej striekačky na konci opatrenou hadičku. Aplikujeme pomaly, takmer po kvapkách, uličku za uličkou aj opakovane, kým neminieme stanovené množstvo.
Pre prípravu roztoku 4,2% použijeme : 600g cukru, 358 ml vody a 42g dihydrátu KŠ. Vznikne tak cca 730 ml roztoku. Aplikujeme rovnakým spôsobom.Na včelstvo použijeme 20- 25 ml. Na včelami obsadenú uličku asi 5 ml roztoku.
Roztok pripravujeme pri teplote do 40°C. Pred samotnou aplikáciou necháme vychladnúť, poprípade ak máme pripravený skôr a uložený v chladničke voľne zohriať na izbovú teplotu.
Pri vhodnom počasí na vykonanie pokapu si liečivo jeden deň pripravím, uložím v plastovej fľaši v izbe a na druhý deň aplikujem. Pripravený roztok KŠ môžeme skladovať pri izbovej teplote niekoľko dní a v chladničke aj niekoľko týždňov.
Po preliečení sa po krátkom čase môže na site objaviť o niečo väčšie množstvo mŕtvoliek ako zvyčajne. Nejde o nejaký veľký, či výrazný počet a ani problém. Ide spravidla o desiatky chorých, či poškodených včiel.
Ľuboš REMETA
Zdroje: 1. Prednášky Moravskej včelárskej školy Hranice, lektori: Doc. Ing. Antonín PŘIDAL, Pd.D., MVDr. Zdeněk KLÍMA, Radek HÝKL, 2. Jiří DANIHILÍK, Antonín PŘIDAL – MV 4/2013 str.17, 3. Jiří DANIHILÍK – MV 8/2020 str. 37 a 11/2020 str. 21.