Potrebujete poradiť?

Zvratné medomety

Tento druh medometov sa vyznačuje robusnejšou konštrukciou, vyššou hmotnosťou, ale aj cenou. Sú vyrábané pre stredne veľké a aj menšie včelárske prevádzky. Podľa výrobcu sa typu medometu majú rozdielne usporiadanie motory, s patričným výkonom k veľkosti medomet a typu napájania 12V, 230 V, alebo 12/230V pre vytáčanie medu na pevných, ale aj kočovných stanovištiach. Rámiky sa ukladajú do kaziet, ktorých v medomete býva vždy párny počet a to spravidla od 4 až do 12. U niektorých kaziet určených pre rámiky väčších rozmerov je možné uložiť po dva rámiky menších rozmerov.
Odstreďovanie medu v kazetovom medomete je presné, rýchle a pohodlné pre včelára, pretože nevyžaduje otáčanie rámikov (čo si vyžaduje konštrukcia diagonálneho medometu). Med sa vytáča najskôr z jednej strany plástu (presnejšie iba jeho časť), potom sa kazety po zmene smeru odstreďovania automaticky obrátia a tým sa vytočí všetok med z buniek na druhej strane plástu. Následne sa kazety po zmene smeru znova otočia a vytočí sa zvyšný med z prvej strany plástu. Vďaka tomu sa plásty neodlamujú a bunky sa od medu dôkladne vyprázdnia. Konštrukcia kaziet a správne usporiadaná sieť kaziet navyše chráni plásty pred poškodením. Celý proces trvá len niekoľko minút a je možné ho podľa typu medometu ovládať manuálne alebo automaticky.
Všetky medomety majú časti, ktoré prichádzajú do kontaktu s medom vyrobené z nerezovej ocele.
Hrúbka nerezovej ocele bubna sa u jednotlivých výrobcov a typov môže líšiť. Kužeľovitý tvar dna medometu umožňuje voľné odtekanie medu do podloženej zbernej nádoby. Kryt bubna je vyrobený z priehľadného plastu, aby bolo možné sledovať vytáčanie medu. Výtokový ventil je taktiež z nehrdzavejúcej ocele.
Vyznačuje sa rýchlym a presným odstredením medu z včelích plástov.

Zobrazuje sa všetkych 6 výsledkov