Vážení včelári, včelárky a priaznivci tohto krásneho, avšak náročného koníčka, rád by som sa s vami v tomto roku podelil o svoje skúsenosti v oblasti kočovania. V niekoľkých krátkych článkoch by som vám chcel priblížiť svet a život kočovného včelára v priebehu jedného roka. Zároveň vám poodhalím aj nástrahy a radosti, s ktorými sa stretávam.

Najskôr by som sa rád predstavil a opísal vlastné včelárenie. V roku 2004 sme sa s manželkou ako obyvatelia jedného žilinského paneláku s láskou k prírode rozhodli kúpiť drevenicu na Makove. Prostredie bolo nádherné, avšak kvôli opravám tejto drevenice ležiacej v horách (800 m n.m.) boli pred nami roky práce.

Na chalupu patria včely

Pri postupnom skrášľovaní dreveného obydlia a jeho prostredia som sa pohrával s myšlienkou obohatiť okolitú krásu o prítomnosť včiel. Bol to môj dávny sen, no v rodine sa včeláreniu nikto nevenoval. Dokonca ani v dedine z východného Slovenska, odkiaľ pochádzam.

Usúdil som, že včely na chalupu určite patria a že si ich aj zaobstarám. Ale až vtedy, keď o ich živote budem vedieť toľko, aby som bol pre ne dobrým gazdom a nie škodcom číslo jeden. Každý neodborný zásah sa vám vo včelárstve môže nepekne vypomstiť a to vám na sebavedomí určite nepridá.

V lete, keď som už vedel, že v septembri nastúpim na Strednú odbornú školu pod Bánošom v Banskej Bystrici – študijný odbor včelár, som kúpil prvé dva roje od včelára Moravčíka na Makove. Postupne som doplnil ďalšie 3 rodiny. Počas štúdia som počet zvyšoval na 12 a po ukončení školy som už včeláril s 20 včelstvami. Práca so včelami ma neskutočne napĺňala a bádal som po ďalších vedomostiach a možnostiach vzdelávania sa v oblasti včelárstva. Po absolvovaní niekoľkých neplatených, ale aj platených prednášok, kurze Asistenta úradného veterinárneho lekára (AUVL) som nastúpil na ročnú včelársku školu PSNV (Pracovní společnost nadstavkových včelařu) v Hraniciach na Morave. Bolo to veľmi dobré rozhodnutie. Naši západní susedia sú totiž o riadny krok vpredu.

Kočovanie – z núdze cnosť

Musím povedať, že svoju odbornú úroveň som z roka na rok zvyšoval, ale na prírodu som bol aj tak krátky. Ak hora zameduje, je to krása, no ja som to šťastie nemal. Ak som chcel včelám nechať zásoby pre ich existenciu, ročne som tak vytočil kvalitný med ledva pre svoju rodinu.

Jednou z možností, ako získať vlastný med, bolo kočovanie. V dobe, keď som nad tým vážne uvažoval, som sa v hypermarkete pri regáli s cukrom náhodne stretol s kamarátom Rudom z Kysúc, ktorý sa včelám venoval od detstva a nejaký ten rok už kočoval. Slovo dalo slovo a na jar som mu už chodil pomáhať. Skúsenosti mal bohaté a ja som ich, dúfam, obohatil o tie moje školské. Počas celej sezóny sa bolo o čom rozprávať.

Na druhý rok sme už vyrazili aj s jednou mojou kočovnou paletou. Neskôr som prikúpil ďalšiu a kočoval s dvomi. Obaja chodíme na rovnaké miesta, aby sme si v prípade potreby vedeli navzájom pomôcť.

Minulý rok sa ku mne pridal môj najlepší kamarát Fero. V roku 2019 som ho vyhodnotil ako najúspešnejšieho včelára – začiatočníka bez rodinnej tradície. S tromi rodinami v prvom roku včelárenia vytočil 180 kg medu (5 druhov). Pred prvým kočovaním mi Rudo poradil, ako a kde podať návrh na kočovný plán a čo vybaviť. Zobral ma na miesta, na ktorých sme plánovali kočovať a súčasne sme vykonali dohovory s majiteľmi pozemkov.

Povedal som si, že podmienky kočovania musia mať predsa určité pravidlá a že na internete je všetko. Musím sa však priznať, že som sa poriadne zapotil. Ucelený dokument pre kočovného včelára budete hľadať ťažko. Vo viacerých dokumentoch nájdete iba útržky toho, čo potrebujete vybaviť. Zďaleka nie všetko a už vôbec nečakajte presné informácie. V mnohých prípadoch sa stretnete s tým, že každý si vysvetľuje nejasné dokumenty po svojom.

Výber stanovišťa

V najbližších riadkoch sa vám pokúsim vysvetliť, ako postupovať pri vybavovaní legálneho kočovania a poskytnem aj niekoľko dobrých rád. Ak sa rozhodnete pre kočovanie, v prvom rade potrebujete materiálne vybavenie: kočovnú paletu, voz, terénne auto, potrebný počet výkonných včelích rodín, a samozrejme, aj náhradné včelstvá. Nič z toho nie je lacné. No tomuto „kočovnému hardwaru“ sa budem venovať neskôr.

Mobilné stanovište

V minulom roku som kočoval na 8 stanovíšť. Mojou prioritou bolo získať škálu kvalitných druhových, zo zdravotného či chuťového hľadiska zaujímavých medov. K tomu som musel nájsť miesta s vhodnou vegetáciou a vytvoriť kočovný plán v závislosti na postupnom kvitnutí rastlín, ktoré budú počas sezóny zabezpečovať nektárovú znášku.

S hľadaním stanovíšť je dobré začať už rok dopredu, aby ste videli vegetáciu počas kvitnutia. Ide hlavne o porasty vo voľnej prírode (agát, lipa, les, malina, vrbovka a mnohé ďalšie). Pri vyberaní miest s poľnohospodársky pestovanými kultúrami, ako napríklad repka olejná stačí vyhľadať miesta v marci. U rastlín siatych na jar je zasa potrebné zistiť zámysel poľnohospodárov v regióne na aktuálny rok.

Netreba však zabúdať na jednu dôležitú vec, a to, že každý pozemok, na ktorom máte v pláne postaviť svoje včely, niekomu patrí. Nech už je to súkromný majiteľ, poľnohospodárske družstvo, spolok urbárov, či štátne lesy. Je potrebné majiteľa či inštitúciu osloviť, aby vám dali písomný alebo ústny súhlas na umiestnenie včiel. V chránenej krajinnej oblasti je dobré aj povolenie ochranárov.

Súhlasom vlastníka pozemku sa vyhnete ďalším možným nepríjemnostiam, ako napríklad nútené opustenie miesta. Vznikne vám tým problém, kam následne včely premiestniť. Na tento nemilý krok nadväzuje zmena kočovného plánu o schválenie, o ktoré musíte požiadať vašu RVPS. Nehovoriac o narušení medziľudských vzťahov. Po zlých skúsenostiach sa môže vlastník pozemku brániť ďalšej spolupráci so včelárom. Ak na umiestnenie včelstiev nedostanete súhlas, nezostáva vám nič iné, ako hľadať iné miesto.

Dôležité sú vzťahy

Nie je to nič, s čím sa pri kočovaní nestretnete. Pred dvoma rokmi sme mali včelstvá umiestnené pod Tatrami, no v minulom roku sme tam už včely umiestniť nemohli. Spoločenstvo urbárov prostredníctvom svojho predsedu, včelára, nesúhlasilo s umiestnením včelstiev na ich pozemkoch (asi 6 km od obce a od miestnych včelárov) ako v predchádzajúcom roku. Ich pozemky sú aktuálne v správe miestnej farmy. Dôvodom bolo údajné šírenie chorôb našimi včelami, ktoré sú však pred kočovaním vyšetrené a poctivo prehliadnuté. Treba ešte podotknúť, že znáškový koridor smeroval na opačnú svetovú stranu od obce. Vedenie farmy požiadavku predsedu urbárov rešpektovalo a my sme ju boli nútení rešpektovať tiež. Nad dôvodmi včelárov však ostáva rozum stáť. Sú veci, ktoré jednoducho nevysvetlíš. Hlavne, ak to niekto nechce počuť. Je to ich právo. V takom prípade stačí nájsť ochotu vo vedľajšom katastri a vec je vyriešená. Tam možno aj nevčelári vedia pochopiť, že včely do prírody patria a miestnu flóru len obohatia.

Niekedy si môžete vypočuť aj vyhrážky o fyzickej likvidácii vašich včelstiev. Nie od majiteľa pozemku, ale od domáceho včelára. Včelárstvo je pre ľudí s kladným vzťahom k prírode a robí sa z veľkej miery srdcom. Takýto človek by sa včelárom však nikdy nemal stať. Ale to nie je v našich rukách. Našťastie, takéto prípady nie sú časté a s miestnymi včelármi sa snažíme dobre vychádzať. Ak treba, poradíme či pomôžeme. Je dobré vracať sa na miesta, kde máte priateľov.

Ak sme už pri dobrých medziľudských vzťahoch, je vhodné vedieť aj približné množstvo domácich včelstiev v dolete. Predídete tak prevčeleniu oblasti, v ktorej môžete pripraviť domácich o med. Treba si uvedomiť, že je nebezpečné kočovné včely stavať blízko obývaných oblastí, nemorálne pred úle domácich včelárov, poprípade pred kočovný voz iného kočovného včelára. To dobrým vzťahom nepridá.

Je na mieste, ak si v okolí vybraného stanovišťa v dolete včiel oblasť fyzicky prejdete a zoznámite sa s okolitými včelnicami. Možno zistíte, že získaný med nestojí za to, aby ste ohrozili zdravie vašich včiel a priniesli si domov pliagu, ktorá vás v krajnom prípade môže pripraviť o celý chov.

V neposlednom rade sa pri kočovaní môžete stretnúť aj s kočovnými včelármi bez potrebných vyšetrení, a tým aj bez kočovného preukazu. Takýto včelár pôsobí nedôveryhodne a dokumentáciu pre kočovanie považuje za nepotrebnú z vlastnej lenivosti či nevedomosti. V horšom prípade mu kočovné povolenie jeho RVPS nevydala, a to napríklad, ak pochádza z pásma uzávery oblasti s včelím morom alebo mal pozitívny nález v melive vyšetrenom na mor včelieho plodu. Tento typ včelára nemá často uvedené ani stanovené kontaktné údaje na kočovnom stanovišti. V takomto prípade je potrebné kontaktovať políciu a miestnu RVPS, aby v danej veci konali. Je na čase ich začať trestať. Nie je ich bohužiaľ málo a ohrozujú všetkých.

Aké povinnosti treba splniť?

Aby ste sa takýmto včelárom nestali, uvádzam vám, ktorou legislatívou sa pri kočovaní riadim ja:

  • Národný program eradikácie moru včelieho plodu na roky 2018 – 2019 (na roky 2020 – 2021 zatiaľ nie je dokument dostupný) bod 3.7 až 3.11 a príloha č.1, 2 a 4.
  • Vyhláška č. 285/2017 Z. z. Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o identifikácii a registrácii včelstiev, § 1- 5 a príloha č. 4.
  • Zákon č. 39/2007 Z. z. Zákon o veterinárnej starostlivosti.

Čo potrebujeme v najbližšej dobe zabezpečiť?

  • Na konci starého roku najskôr vyčistiť podložky zimujúcich včelstiev a pripraviť ich tak na odber meliva.
  • Do 1. februára nahlásiť na centrálny register záujem o kočovanie na daný rok. Tu ide z môjho pohľadu o zbytočný krok. Včelár ešte nemá výsledky meliva a nie je jasné prezimovanie jednotlivých rastlín a ani včelstiev. Súčasný Centrálny register (CEHZ) takúto možnosť ani online neponúka. Ten vám okrem kočovného plánu a jeho skutočnom stave (avšak iba vtedy ak ho po premiestnení včelstiev aktualizujete) poskytne základné informácie o vašich včelách a stanovištiach. No nečakajte aktuálne informácie. Premiestnenie registra do Žiliny bolo šité horúcou ihlou a je nedomyslené.
  • V termíne od 15. januára do 30. marca je potrebné zaslať zmesné zimné melivo (zmesné vzorky môžu byť vytvorené maximálne z 25 úľov, vyšetrené musia byť všetky kočujúce včelstvá aj rezervné pre kočovanie). Odobraté melivo je potrebné v označenej nádobke (obr. 1) zaniesť na vám prislúchajúcu RPPS, ktorá ho zašle do Referenčného laboratória pre choroby včiel v Dolnom Kubíne na diagnostiku moru včelieho plodu (MVP). Vlhké melivo treba doma usušiť voľne na papieri. V prípade vlhkého počasia je melivo pri odbere mokré a v uzavretej nádobe postupne plesnivie, čo v značnej miere sťažuje prácu v laboratóriu. Odobrať melivo je dobré čím skôr a zbytočne nevyčkávať, aby ste sa pri nahromadení vzoriek v mesiaci marec nedostali do časovej tiesne. Potom prichádzajú včelárske výhovorky zo základnej školy, že vzorky včelári poslali neskoro, keďže sa k včelám nemohli dostať z dôvodu vysokej snehovej pokrývky. Dobrý včelár sa o včely stará aj v zime! Treba len chcieť. Výsledok vám laboratórium pošle na vašu adresu a kópiu na vašu RVPS. V roku 2019 bola cena 17,70 Eur vrátane poštovného. Podľa informácie od MVDr. Zuzany Čuvalovej, PhD. z referenčného laboratória v DK – oddelenie špeciálnej bakteriológie, s ktorou som daný postup aj konzultoval, by sa cena v tomto roku meniť nemala. Označenie vzoriek meliva Reg. číslo chovateľa: XXXXX Názov stanovišťa: Horná Dolná Číslo úľa: – XX Dátum odberu: XX.X.2020
  • Plán kočovania na kalendárny rok sa do 14 dní pred prvým kočovaním, najneskôr však do 1. marca, v elektronickej podobe nahlasuje do centrálneho registra.. V tejto dobe však včelár ešte reálne nevie vyhodnotiť znáškové podmienky plánovaných oblastí na daný rok a ani stav konečného prezimovania včelstiev. CEHZ je to jedno a RVPS vám plán schvaľuje až tesne pred vykočovaním. Tabuľka uvedená v prílohe č. 4 vyhlášky č. 285/2017 Z. z. sa nezhoduje s reálnou tabuľkou uvedenou na stránke CEHZ, kde musí byť kočovný včelár zaregistrovaný. Žiadosť o registráciu si zasiela každý včelár osobne. Kočovný plán si na daný rok vypisujete na stránke CEHZ online, a preto starú tabuľku z vyhlášky č. 285 nepotrebujete.

Dúfam, že vám tento článok v úvode roku pomôže zorientovať sa v legislatíve stanovenej pre kočovného včelára na rok 2020. V ďalšom čísle časopisu Dymák by som vám chcel priblížiť spracovanie plánu kočovania na tento rok ako aj to, čo je potrebné brať do úvahy pri jeho spracovávaní.